wyszukiwanie zaawansowane
1 » 2 » Czy ucisk to kompresja i jak to działa na biegacza?3

Opinie o produktach

Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

 

Czy ucisk to kompresja i jak to działa na biegacza?

Data dodania: 26-01-2018
Czy ucisk to kompresja i jak to działa na biegacza ?
 
Prawie każdy kto rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem zapewne miał dylemat jakie buty wybrać, aby nie ponosić „na własne” życzenie smutnych, często długotrwałych konsekwencji zdrowotnych, które wynikają z niedostosowania obuwia sportowego do podłoża, wagi, dystansu czy charakteru biegania.
Warto tak samo rzeczowo podejść do następnego elementu wyposażenia biegacza, jakim jest sportowa odzież kompresyjna.
Jeśli decydujemy się na bieganie długodystansowe  czy nawet dłuższą przebieżkę, nieodzowne są skarpety kompresyjne.  Nie osiągniemy jednak żadnego pozytywnego rezultatu, wybierając  skarpety „kompresyjne” tylko z nazwy. Wiadomo, że marketingowcy repertuarem swoich środków są wstanie zdziałać „cuda”, oferując swój produkt już nawet w cenie 40zł. Suma niby nie wielka, więc dlaczego przepłacać. Czy na pewno?
 
Czy każda skarpeta, która „uciska” aspiruje do miana odzieży kompresyjnej i spełnia te same funkcje?
A co najważniejsze: czy jest na pewno bezpieczna dla naszego zdrowia?

 
Wraz z rozwojem masowości rekreacji biegowej i profesjonalizacji podejścia do biegów amatorskich, podążają producenci odzieży „kompresyjnej”. Stare porzekadło „chciwość nie zna granic” doskonale może nawiązać do segmentu rynku, w jakim znajdują są skarpety kompresyjne. Słowo "compression" na opakowaniu odzieży biegowej robi furorę, jednocześnie zawartość, często wbrew zapewnieniom haseł marketingowych, nie ma wiele wspólnego z prawdą. Stąd tak często w masowej sprzedaży znajdują się produkty „kompresyjne” za pół ceny i to wsparte pełnoskalową  reklamą.
 
Co to jest zatem odzież kompresyjna i jaki warunek musi spełniać?

PKO-Poznan-Marathon-forest-camp-skarpety-kompresyjne-do-biegania Każdy kto do biegania stosuje profesjonalnie  opracowane skarpety kompresyjne, wie że tak naprawdę jest raptem tylko kilka firm, które spełnią określone wymogi medyczne i wysiłkowe.
Światowym liderem i to od 60 lat w dziedzinie kompresji medycznej  jest marka CEP, stworzona przez firmę MEDI. Wieloletnie doświadczenie poparte ponad 320 patentami obrazuje, że kompresja w sporcie to materia wymagająca i rozwojowa. Skarpety kompresyjne CEP do biegania charakteryzują się wysoką skutecznością, dzięki nieustannym badaniom klinicznym na sportowcach. Poprawiono krążenie krwi aż o 30-40% i zminimalizowano ryzyka kurczów oraz kontuzji przeciążeniowych.

Czym jest kompresja pisałem syntetycznie już na blogu pt.Skarpety kompresyjne nie tylko dla biegacza, zatem podsumowując, co kompresja daje w sporcie:
  • Przed wysiłkiem – pobudza mięśnie do pracy, ale nie zastępuje rozgrzewki!
  • W trakcie aktywności fizycznej – stabilizuje zmęczone mięśnie, oferując dłuższą ich wydolność, następnie zabezpiecza w pewnym zakresie przed skurczami i minimalizuje ryzyko wystąpienia mikrourazów/zakwasów
  • Po wysiłku – przyspiesza proces regeneracji mięśni, powrót do formy.
Dlaczego tak ważny jest stopniowy ucisk  mięśni ?
Stopniowana kompresja to podstawowy warunek działania  skarpet kompresyjnych. I tylko wtedy ta metoda „pracuje” dla biegacza. Reguła jest jedna - im bliżej serca, tym ucisk musi być mniejszy. Najsilniejszy ucisk stosowany jest na stopie i ulega on zmniejszeniu w kierunku kolan, wspomagając odpływ krwi do serca i równocześnie poprawiając napływ krwi bogatej w tlen do kończyn. Dzięki takiej konstrukcji, krew nie zalega w żyłach, a w tkankach nie gromadzi się chłonka, zmniejszeniu ulegają też obrzęki oraz uczucie „ciężkich nóg”.
 
Jeśli konstrukcja skarpet "kompresyjnych" z nazwy jest inna – można snuć możliwości szkód zdrowotnych, jakie one dostarczą…
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl