Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.
„Sport to zdrowie” słyszymy wszędzie dookoła i jest to prawda. Aktywność fizyczna wszelkiego rodzaju przynosi same korzyści i pozytywnie wpływa także na nasze samopoczucie. Osoby, które choć trochę się ruszają, są pełne optymizmu i tryskają energią. W końcu „w zdrowym ciele zdrowy duch”.
Podstawową korzyścią prowadzenia aktywnego trybu życia jest mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na wiele chorób. Uprawianie sportu:
Musimy pamiętać, że sport może prowadzić również do kontuzji, urazów i trwałych zmian adaptacyjnych organizmu. Ciało musi się dopasować do większego obciążenia w wyniku regularnych, intensywnych treningów. Najistotniejsze zmiany zachodzą w układzie krwionośnym i następują zmiany adaptacyjne. Serce musi „dawać z siebie więcej”. Następuje przerost serca mięśniowego, powiększenie komór serca a także spowolnienie jego akcji w stanie spoczynku. Zmiany te nazywa się „sercem sportowca”.
Charakterystyczny dla „serca sportowca” jest fakt, że po zaprzestaniu aktywności powstałe zmiany cofają się.
Kto decyduje się na bieganie, musi mieć świadomość, że będzie stawał w sytuacjach, gdy jego organizm będzie przekraczał granice własnych możliwości. Będzie domagał się więcej tlenu i składników energetycznych. Serce będzie zmuszone powiększyć się i zwiększyć swoją siłę poprzez pomnożenie ilości i wielkości komórek mięśniowych. Stan ten przebiega zazwyczaj bezobjawowo, a sportowiec nie odczuwa żadnych dolegliwości, ale wymaga regularnej kontroli lekarskiej. Przed podjęciem decyzji o powrocie do aktywności fizycznej bądź przygotowując się do maratonu Pamiętajmy, aby odwiedzić lekarza i wykonać profilaktyczne badania.
Nie ważne, czy biegasz amatorsko czy zawodowo czy też dopiero rozpoczynasz swoją biegową przygodę, musisz pamiętać o regularnym wykonywaniu badań, które mają celu profilaktykę zaburzeń kardiologicznych. Zaleca się wykonanie:
Po wykonaniu powyższych badań, należy udać się na konsultację lekarską.
Niestety od czasu do czasu słyszymy o przypadkach śmierci, do których dochodzi podczas maratonów. W większości przypadków można było się dopatrzeć symptomów ostrzegających, ale prawdopodobnie zostały one zlekceważone. Jako najczęstszą przyczynę zgonów wśród sportowców młodszych (do 35 roku życia) wymienia się kardiomiopatię przerostową a także chorobę niedokrwienną serca lub samoistny przerost lewej komory. U zawodowców starszych (powyżej 35 roku życia) przeważającą przyczyną nagłej śmierci jest ostre niedokrwienie mięśnia sercowego.
Jeżeli zaobserwujesz u siebie po wysiłku zamostkowy ból serca, czujesz nierówne bicie serca, trudno złapać Ci oddech, słabniesz, tracisz przytomność, kręci Ci się w głowie – udaj się możliwie jak najszybciej do lekarza.