wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Blog2 » Serce sportowca
Opinie o produktach
Newsletter

Prześlij nam swój adres e-mail, a my powiadomimy Cię o nowych produktach, najlepszych cenach, promocjach i wyprzedażach.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych do celów marketingowych
Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji handlowych na wskazany przeze mnie adres e-mail

 

Witamy w sklepie forest-camp.pl

012
0

Serce sportowca

Data dodania: 14-05-2019

Serce sportowca


alt


„Sport to zdrowie” słyszymy wszędzie dookoła i jest to prawda. Aktywność fizyczna wszelkiego rodzaju przynosi same korzyści i pozytywnie wpływa także na nasze samopoczucie. Osoby, które choć trochę się ruszają, są pełne optymizmu i tryskają energią. W końcu „w zdrowym ciele zdrowy duch”.
 

Co zyskamy uprawiając sport?

Podstawową korzyścią prowadzenia aktywnego trybu życia jest mniejsze prawdopodobieństwo zapadnięcia na wiele chorób. Uprawianie sportu:

  • powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi,
  • obniża ryzyko powstawania zaburzeń sercowo-naczyniowych,
  • obniża ciśnienie krwi,
  • reguluje przemianę materii,
  • zapobiega osteoporozie,
  • wzmacnia system immunologiczny czyli odpornościowy,
  • pozwala utrzymać prawidłową wagę ciała.


Zmiany w organizmie w wyniku aktywności fizycznej

Musimy pamiętać, że sport może prowadzić również do kontuzji, urazów i trwałych zmian adaptacyjnych organizmu. Ciało musi się dopasować do większego obciążenia w wyniku regularnych, intensywnych treningów. Najistotniejsze zmiany zachodzą w układzie krwionośnym i następują zmiany adaptacyjne. Serce musi „dawać z siebie więcej”. Następuje przerost serca mięśniowego, powiększenie komór serca a także spowolnienie jego akcji w stanie spoczynku. Zmiany te nazywa się „sercem sportowca”.

Charakterystyczny dla „serca sportowca” jest fakt, że po zaprzestaniu aktywności powstałe zmiany cofają się.
 

alt

Serce sportowca u biegaczy

Kto decyduje się na bieganie, musi mieć świadomość, że będzie stawał w sytuacjach, gdy jego organizm będzie przekraczał granice własnych możliwości. Będzie domagał się więcej tlenu i składników energetycznych. Serce będzie zmuszone powiększyć się i zwiększyć swoją siłę poprzez pomnożenie ilości i wielkości komórek mięśniowych. Stan ten przebiega zazwyczaj bezobjawowo, a sportowiec nie odczuwa żadnych dolegliwości, ale wymaga regularnej kontroli lekarskiej. Przed podjęciem decyzji o powrocie do aktywności fizycznej bądź przygotowując się do maratonu Pamiętajmy, aby odwiedzić lekarza i wykonać profilaktyczne badania.


Badania lekarskie dla biegaczy

Nie ważne, czy biegasz amatorsko czy zawodowo czy też dopiero rozpoczynasz swoją biegową przygodę, musisz pamiętać o regularnym wykonywaniu badań, które mają celu profilaktykę zaburzeń kardiologicznych. Zaleca się wykonanie:

  • badanie krwi: morfologia, glukoza, jonogram, lipid ogram. AspAT, AIAT, GFR, kreatynina
  • badanie moczu
  • echo serca, EKG, Holter

Po wykonaniu powyższych badań, należy udać się na konsultację lekarską.


Przypadki nagłej śmierci biegaczy

Niestety od czasu do czasu słyszymy o przypadkach śmierci, do których dochodzi podczas maratonów. W większości przypadków można było się dopatrzeć symptomów ostrzegających, ale prawdopodobnie zostały one zlekceważone. Jako najczęstszą przyczynę zgonów wśród sportowców młodszych (do 35 roku życia) wymienia się kardiomiopatię przerostową a także chorobę niedokrwienną serca lub samoistny przerost lewej komory. U zawodowców starszych (powyżej 35 roku życia) przeważającą przyczyną nagłej śmierci jest ostre niedokrwienie mięśnia sercowego.

Jeżeli zaobserwujesz u siebie po wysiłku zamostkowy ból serca, czujesz nierówne bicie serca, trudno złapać Ci oddech, słabniesz, tracisz przytomność, kręci Ci się w głowie – udaj się możliwie jak najszybciej do lekarza.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl